AKCJA LATO W PRACOWNI ALCHEMIKA – TURNUS III dla dzieci
Za nami pierwszy dzień trzeciego turnusu AKCJI LATO ” W PRACOWNI ALCHEMIKA” adresowanego do dzieci. Spotkanie zaczęliśmy od wizyty w IZBIE REGIONALNEJ, gdzie jej opiekun – Pani Krystyna Gierat – przedstawiła nam ciekawą legendę o świętej Kindze. Jest ona patronką górników solnych, żyła w XIII wieku. Kinga to postać historyczna, która została poślubiona polskiemu księciu władającemu Krakowem – Bolesławowi Wstydliwemu.
Legenda głosi, że Kinga, która była jeszcze wtedy młodą dziewczyną, otrzymała od księcia Władysława piękny pierścień zaręczynowy. Od swojego ojca w posagu miała otrzymać złoto i klejnoty warte fortunę, ale stwierdziła, że nie tego będzie trzeba jej przyszłym poddanym, bowiem książę Bolesław był zasobny, a jego kraj żył w dobrobycie. Królewna poprosiła ojca, by obdarował ją bogactwem soli kamiennej, gdyż w Polsce kopalń nie było i wiedziała, że zyska tym wdzięczność poddanych. Po tej wspaniałej opowieści, dzieci wzięły udział w pierwszym eksperymencie: krystalizacji soli. Następnie już w sali warsztatowej sprawdzaliśmy dlaczego tak pospolita sól jest „niezwykła”. Do czego współcześnie wykorzystujemy sól? Dzieci, na zajęciach, same kisiły ogórki oraz obserwowały jak kisi się poszatkowaną kapustę. Robiliśmy eksperymenty z proszkiem do pieczenia, octem, naturalnym barwnikiem, solą i olejem (chemiczne jo-jo). W kolejnej części zajeć gościliśmy sensei z KKKT DOJO KŁAJ. Za dzisiejsze uczestnictwo i aktywność bardzo dziękujemy!
Za nami drugi dzień trzeciego turnusu AKCJI LATO ” W PRACOWNI ALCHEMIKA” Dziś gościliśmy panie z Koło Gospodyń Wiejskich w Kłaju wraz z przewodniczącą koła Maja Bugaj – Sobkiewicz. Wspólnie z nimi odkrywaliśmy czym jest skarb królestwa grzybów jakim są … drożdże! Drożdże to żywy, jednokomórkowy organizm. Są bardzo powszechne w przyrodzie i żyją w owocach, kwiatach, warzywach i na kapeluszach grzybów. Z ich właściwości korzysta też przemysł kosmetyczny, medyczny i farmaceutyczny. Na dzisiejszych warsztatach zaprzyjaźniliśmy się z nimi i my Patrzyliśmy jak rosną podczas słuchania opowieści o tym, jak dawno dawno temu gród Kraków drożdże uratowały. Zdarzyło się to podczas najazdu przez hordę tatarską, która chciała splądrować miasto. Na szczęście dzielny piekarz , który dodał do drożdży mąkę i mleko i tym sposobem rozbudził „uśpiony” placek, z którego upiekł przepyszny chleb. Pieczywo to niczym skarb podarowany wrogowi, zjednał sympatię i stopił tataraskie serca.
Dziś tworzyliśmy przepyszną, drożdżową focaccię. Dzieci same dekorowały placki, uwierzcie nam na słowo – palce lizać!
W oczekiwaniu na wypieki, piliśmy przepyszne lemoniady: cytrynową oraz arbuzową Dziękujemy naszym wspaniałym gościom za ciekawe, kulinarne warsztaty. Dziękujemy też za niespodziewane i miłe odwiedziny Wójtowi Gminy Kłaj panu Zbigniewowi Strączkowi.
Skrzat, inaczej mieszkaniec ziemi był motywem przewodnim ostatniego dnia trzeciego turnusu AKCJI LATO „W PRACOWNI ALCHEMIKA”, bo właściwie każda z legend przedstawiana na zajęciach przypominała, że taki pomocnik w każdej pracowni bądź kopalni był Skrzaty miały odpowiadać za opiekę nad gospodarstwem domowym ale także miejscem pracy rzemieślniczej (jak kopalnia). Ze względu na wiele wariantów związanych z pochodzeniem i wyglądem skrzatów ustalono, że te niskie, brodate stworzenia najczęściej zamieszkiwały ciemne miejsca, podziemie czy zakamarki w lasach. Dziś nie tylko lepiliśmy skrzaty ale i tworzyliśmy im domy lub legowiska w przestrzeni wokół GCK-u.
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.